Технологія укладки тротуарної цегли «ABC-Klinkergruppe»

1. Підготовка основи. Перш за все, перед початком робіт з укладання необхідно зняти і ретельно розрівняти природний грунт. Отриману основу підготуйте таким чином, щоб вона не промерзала і залишалася міцною. Для цього може знадобитися ущільнення. Залежно від призначення мощення глибина основи повинна становити 20-25см (для пішохідних доріжок), 35-40см (для доріг і під'їзних шляхів, що експлуатуються легковими автомобілями) і більше (на глибину промерзання грунту для доріг загального користування).

2. Формування підстилаючого шару. На підготовлену основу укладайте підстилаючий шар («пиріг»), вирівнюючи його товщину по необхідній висоті чистої підлоги. Для формування підстилаючого шару підходять різні гірські породи (наприклад, суміш гравію з піском) розміром 0/16, 0/32 і/45 мм. «Пиріг» основи діє в якості вирівнюючого шару (наповнення) і розподіляє навантаження. Для влаштування нових поверхонь з тротуарного клінкеру, основу – залежно від структури (якості) грунту - укладайте товщиною від 20 см (піщану основу, грунт) до 40 см (глиниста основа, грунт), ущільнюючи прошарки за допомогою поверхневого вібратора.

Рекомендовані розміри «пирога» основи, см

Найменування шару

Пішохідні доріжки

Дороги для легкових автомобілів

Дороги загального користування

Пісок для нівелювання

2

2

2-3

Верхній шар піску

5

5

5

Щебінь

10-12

15-20

40-50

Щебінь з піском

-

5-10

10-15

Нижній шар піску

7-10

8-10

20-25

3. Підготовчі роботи. Ретельна підготовка до роботи – важлива умова якісного результату мощення поверхні тротуарним клінкером. На даному етапі важливо визначити висоту кладки і напрям нахилу для відведення води (дренування).

Вибравши потрібний тип кладки тротуарної цегли (перев'язки) відміряйте краї (бордюри) і, якщо необхідно, щаблі для різниці висот. Встановіть висоту з використанням опор (стовпчиків) для червоних ліній. Розміщення обмежувального бордюру визначається з урахуванням номінальних розмірів тротуарного клінкеру, включаючи розміри фуги (шва) мінімум 3 мм.

В якості опори також може бути споруджено бетонну основу, точно виміряну і розмічену по мотузці.

Нахил для відведення води з поверхні має становити мінімум 2,5% і йти в напрямку від будівлі.

4. Облаштування робочих майданчиків. Грані майданчиків повинні бути паралельними. Насипайте гравійно-піщану суміш, утрамбовуючи кожен шар. Ступінь ущільнення насипного матеріалу в середньому досягає 2/3 висоти шару засипки. Якщо матеріал крупнозернистий, засинайте шари із зменшенням розміру зерен по мірі наповнення основи знизу вгору. При цьому розмір зерен певного шару повинен бути однаковим. Щоб надалі уникнути різного ступеня усадки, дотримуйтесь ідентичної товщини шарів при засипці та ущільненні.

Висоту верхнього несучого шару вивіряйте особливо ретельно, розгладжуйте по нівеліру і ущільнюйте так, щоб вийшла суцільна рівна поверхня.

5. Укладка цегли. Клінкерну цеглу укладайте на підготовлену поверхню впритул або з зазором 4-5 мм. При кладці цегли з бічними опуклими смужками, шви (фуги) шириною 5-6 мм формуються автоматично. Крайній ряд кладки може бути укладений з більш вузькими швами або на бетонну основу (бетонну підкладку).

Розмічайте обрану перев'язку кладки на ділянки по мотузці. Мотузку закладайте на стороні поверхні клінкеру (по висоті чистої підлоги). Шви повністю заповнюйте розчином і розшивайте тонким шпателем. Крайній ряд завжди повинен бути жорстко закріплений опорою з розчину (за винятком садових доріжок).

У процесі укладки не забувайте перевіряти співвісність швів.

6. Заключний етап. Цеглу втрамбуйте за допомогою поверхневого вібратора, потім зверху насипте дрібний пісок, розметіть щіткою по швах і пролийте водою. Повторіть дану операцію через кілька діб, потім те ж саме виконайте через місяць. В результаті пісок разом з пилом схопиться в міцну масу.

Увага! Верхній шар піску змішувати з сухим цементом заборонено. Після перших дощів сіль відокремлюється від цементу і виступає на поверхні цегли білими плямами.